Obfite miesiączki są dość męczące, mogą też między innymi być przyczyną wystąpienia anemii. Warto więc zwrócić się o pomoc do ginekologa, który przedstawi najlepszą dla pacjentki metodę leczenia, dzięki której krwawienia przestaną być tak obfite, jak kiedyś. W jaki sposób można zmniejszyć obfite krwawienie menstruacyjne?

Obfite krwawienie menstruacyjne

Obfite miesiączki, nawet gdy nie wynikają z choroby, a jedynie z fizjologii, są możliwe do ograniczenia. Warto to drobić, choćby dla poprawy własnego komfortu. Z początku jednak zawsze należy sprawdzić, z jakiego powodu powstały.

Obfite krwawienie menstruacyjne – kiedy pomoc nie jest konieczna?

W przypadku gdy obfite miesiączki nie mają podłoża chorobowego, w wyniku znacznej utraty krwi kobieta szybko wraca do formy, nie ma anemii, a utrata hemoglobiny jest umiarkowana, to tak naprawdę nie jest konieczne wsparcie farmakologiczne, jak i może się ono ograniczyć do zażywania suplementów diety zawierających żelazo, czasem również kwas foliowy.

Obfite krwawienie menstruacyjne – pomoc hormonalna

W przypadku gdy miesiączka wyłącza kobietę na kilka dni z życia, przysparza jej stresu o zaplamioną bieliznę, współtowarzyszą jej takie symptomy jak osłabienie, zawroty głowy czy dolegliwości bólowe, zaleca się konsultację z ginekologiem. Może on przypisać leki hormonalne w formie plastrów, tabletek doustnych, pierścienia, a gdy pacjentka jest już po odbytej ciąży – również wkładki domacicznej. Po tego typu lekach, stosowanych przeważnie jako forma antykoncepcji, nie ma miesiączki, tylko tzw. krwawienie z odstawienia. Jest ono o wiele mniej obfite, a czasami nie ma go wcale. Jeśli pacjentka jest w okresie menopauzalnym, problem obfitych miesiączek rozwiąże z powodzeniem terapia hormonalna. Z początku może się ona ograniczać do podawania samego progesteronu.

Obfite krwawienia menstruacyjne – pomoc bez hormonów

W takich przypadkach ginekolodzy zalecają jednoczesne przyjmowanie dwóch rodzajów leków.: antyfibrynolitycznych (hemorigen) oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Te pierwsze hamują krwawienie, drugie zaś działają przeciwbólowo. Stosuje się je w trakcie trwania menstruacji, przeważnie 3 razy dziennie po 2 tabletki.

Obfite krwawienia menstruacyjne – przyczyny i sposoby leczenia

Gdy powodem obfitych miesiączek jest choroba, należy niezwłocznie podjąć leczenie. Nie zawsze zajmuje się nim ginekolog, np. w przypadku zaburzeń pracy wątroby terapię prowadzi hepatolog, a chorób tarczycy – endokrynolog.

Obfite krwawienia menstruacyjne – jak samemu sobie poradzić z tym problemem?

W trakcie obfitych miesiączek należy ograniczyć zażywanie środków przeciwbólowych zawierających kwas acetylosalicylowy, ponieważ obniża on krzepliwość krwi. Ponadto powinno się unikać nadmiernego wysiłku, picia mocnej kawy, alkoholu i coli. Nie wolno także ogrzewać podbrzusza (np. termoforem, aby złagodzić ból), ponieważ ciepło rozszerza naczynia krwionośne i może nasilić krwawienie.