Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, zatwierdzony i nadzorowany przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Z tej właśnie przyczyny w ich użytkowaniu wymagana jest restrykcja, jak i wyjątkowa dbałość o właściwe wykonywanie zaleceń okulisty lub optometrysty. Często informacje dołączone do każdego opakowania szkieł są niewystarczające – każdy pacjent powinien być traktowany w sposób indywidualny. Istotnym elementem noszenia soczewek kontaktowych jest (poza samym noszeniem) ich właściwa pielęgnacja. W jaki sposób pielęgnować soczewki kontaktowe miesięczne?
Jakie są skutki nieczyszczenia soczewek?
Wyjątkowa dbałość o czystość szkieł kontaktowych jest nad wyraz istotna, kiedy stosowane są soczewki wielokrotnego użytku. Do nich zaliczają się soczewki kontaktowe miesięczne, roczne, kwartalne oraz dwutygodniowe. Niezależnie od tego przy użyciu jakich nowoczesnych tworzyw zostały wyprodukowane, nie można pozwolić sobie na uchybienia w obrębie pielęgnacji. Może to doprowadzić do dostania się do naszych oczu drobnoustrojów, co natomiast prowadzi do mniej i bardziej poważnych infekcji. Osoby, które choć raz w życiu przeszły na przykład zapalenie rogówek, z pewnością wiedzą jak nieprzyjemne są tego objawy. Najczęściej jednak bywa, iż pacjenci rezygnują z noszenia soczewek po przejściu takiej infekcji czy w wyniku dyskomfortu związanego z noszeniem szkieł kontaktowych. Wydaje się im, iż szkła po prostu nie są dla nich, jednak wina leży wyłącznie po ich stronie. Nonszalancja w obrębie stosowania kontaktów niesie za sobą nie tylko niewydajną korekcję wzroku, ale o ryzyko powikłań.
Soczewki kontaktowe miesięczne – dlaczego warto je czyścić?
Wszystkie soczewki kontaktowe miesięczne wymagają właściwej pielęgnacji: czyszczenia, płukania, dezynfekcji oraz przechowywania w odpowiednim płynie. Na samą logikę spełnienie wszystkich wyżej wymienionych punktów wydaje się warunkiem koniecznym. Przecież każdy użytkownik soczewek chce, aby służyły mu one tak samo dobrze zarówno pierwszego dnia noszenia, jak i piętnastego. W przeciwnym wypadku będą one nadawać się jedynie do wyrzucenia. Noszenie nieczyszczonych szkieł nie należy do przyjemnych rzeczy. Soczewki kontaktowe miesięczne, które są niewyczyszczone, powodują dyskomfort oraz zaczerwienienie oczu, a ich użytkownik przez cały czas będzie czuł ich obecność. Poza samym myciem i płukaniem szkieł kontaktowych bardzo ważne jest, aby zdejmować je na noc lub przed drzemką.
Soczewki kontaktowe miesięczne – jak wygląda ich pielęgnacja?
Szkła kontaktowe powinny być pielęgnowane w następujący sposób:
- przed kontaktem z pojemnikiem na soczewki, soczewkami lub oczami zawsze należy umyć dłonie mydłem, a kolejno dokładnie je wysuszyć;
- soczewki powinny być czyszczone jedynie przy użyciu specjalnego płynu pielęgnacyjnego (nigdy nie przy pomocy wody);
- czyszczenie powinno obejmować „opłukiwanie i pocieranie” szkieł;
- komory pojemnika na soczewki należy wypełnić świeżym płynem pielęgnacyjnym;
- wyczyszczone szkła kontaktowe należy umieścić w komorach pojemnika wypełnionego płynem;
- pojemnik powinien zostać zamknięty i zostawiony na noc (z soczewkami w środku);
- rano po założeniu soczewek, pojemnik powinien zostać opróżniony z resztek płynu pielęgnacyjnego, a następnie przemyty świeżym płynem.