Praca umysłowa jest zawsze związana z koniecznością używania komputera. Oczywiście nie każdy spędza mnóstwo czasu przy monitorze, ale w wielu przypadkach tak właśnie jest. Rodzi się więc pytanie – „Jak przygotować pokój, aby wykonywanie zajęć zawodowych nie wpływało negatywnie na zdrowie”?

Miejsce pracy musi być idealnie przygotowane pod każdym względem!

Nie ma co ukrywać, że najlepiej o miejsce pracy może zadbać freelancer. Będąc pracownikiem biura, trzeba być zdanym na szefa. Tak czy inaczej, zawsze należy dążyć do stworzenia strefy komfortu i bezpieczeństwa. Najlepiej zaplanować swoje biuro wcześniej, czyli przed remontem lub budową. Pomieszczenie już zajęte o wiele trudniej przeorganizować, ale jest to jak najbardziej możliwe. W planach zagospodarowania należy uwzględnić nie tylko układ pomieszczenia. Liczy się również umeblowanie, sprzęty użytkowe, wystrój wnętrz, oświetlenie i kwestie logistyczne. Tylko wtedy, gdy te elementy będą spójne, można stworzyć przyjemne i wygodne miejsce do pracy. Nie tylko przy komputerze.

Wysokiej jakości meble biurowe znacznie ułatwiają pracę!

Kto chociaż raz siedział dłużej na niewygodnym krześle podczas pracy, dobrze wie, jaki to dyskomfort. Skutki mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Ból kręgosłupa, karku, głowy, nóg i utrzymujące się zmęczenie to najczęstsze problemy związane z nieodpowiednim krzesłem. Przede wszystkim powinien być to fotel ergonomiczny, przystosowany do pracy biurowej. Odpowiedniej miękkości regulowane oparcie o anatomicznym kształcie to podstawa. Druga istotna kwestia dotyczy siedziska. Zbyt długie będzie powodowało ból nóg. Nie może być również za wysokie, ponieważ stopy muszą być swobodnie oparte o podłogę. Bardzo istotna jest również regulacja wysokości krzesła i kąta nachylenia oparcia. Dodatkowe dobre strony fotela do pracy to miękkie i regulowane podłokietniki oraz zagłówek. Nie bez znaczenia są także ciche i wytrzymałe kółeczka.

Przestrzeń kojarzona wyłącznie z pracą

Kiedy biuro znajduje się w domu, wtedy musi być odizolowane od innych pomieszczeń. Cichy, przytulny pokój z dużym biurkiem i szafeczkami, które sprzyjają dobrej organizacji. Oprócz tego wszystkie potrzebne rzeczy powinny znajdować się pod ręką. Najczęściej są to przybory biurowe, telefon, tablet i drukarka. Dobrze więc pracować przy biurku z szerszym blatem zaokrąglonym z jednej strony. Im więcej przestrzeni roboczej, tym więcej porządku w dokumentacji.

Bardzo ważnym czynnikiem jest także odpowiednie oświetlenie. Lampa z żarówką o mocnym świetle neutralnym (białym) lub zimnym. Oczywiście najlepsze do pracy jest światło dzienne, dlatego nie powinno go zabraknąć w pokoju. Wieczorami praca jest jeszcze cięższa, właśnie ze względu na większe obciążenie wzroku. Ograniczenie się do światła emitowanego przez monitor to duży błąd. Przyda się nie tylko dobrej jakości lampka biurkowa, ale też pojedyncze punkty świetlne rozmieszczone w pokoju. Często wzrok jest bardzo zmęczony, co skutkuje często zespołem suchego oka. Oprócz dobrego źródła światła trzeba też robić krótkie przerwy w pracy. Niezbędne są także nawilżające krople do oczu, np. thealoz duo, hyal drop multi czy systane ultra. Dzięki nim oko jest dobrze nawodnione i minimalizują się takie objawy jak łzawienie czy zaczerwienienie spojówek. Dobrze zorganizowana strefa okienna to także dobrej jakości rolety lub żaluzje. Czasami światło słoneczne jest zbyt ostre lub potrzebujemy po prostu więcej spokoju.

Pomieszczenie, w którym pracujemy kilka godzin, musi być wietrzone. Szczególnie jest to bardzo ważne w czasie sezonu grzewczego. Nawilżacz powietrza to dobre rozwiązanie, nie tylko do biura. Oprócz niego w pokoju powinny się znaleźć rośliny. Dzięki nim można stworzyć cieplejszy, domowy nastrój sprzyjający efektywnej pracy.