Życie w biegu, stresująca praca, przemęczenie organizmu oraz problemy ze snem przyczyniają się do rozwoju stanów napięcia nerwowego, które skutecznie obniżają standard życia. Warto wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem i jak szybko i skutecznie uspokoić skołatane nerwy.

Przyczyny i objawy stresu

Pozornie niegroźne stany napięcia nerwowego pojawiają się w sytuacjach stresowych. Każdy człowiek inaczej reaguje na różne sytuacje. Wiele osób nie potrafi radzić sobie ze stresem, co odbija się nie tylko na komforcie życia, ale także na zdrowiu. Długotrwały stres może przyczynić się do pojawienia się różnych, groźnych dla organizmu objawów, takich jak:

– przemęczenie organizmu

– migreny

– nadmierna potliwość

– wzrost ciśnienia

– problemy ze snem

Długotrwały, nieleczony zespół napięcia nerwowego, przyczynia się też do spadku masy ciała, objawów ze strony układu pokarmowego oraz zaburzeń emocjonalnych. Nie wolno lekceważyć objawów stresu, ponieważ na dłuższą metę mogą one mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego organizmu.

Jak radzić sobie ze stresem?

Przemęczony, niewyspany organizm jest bardziej podatny na stres. Z kolei zestresowany człowiek ma problemy z zaśnięciem, przez co jest zmęczony, ma problemy z pamięcią i koncentracją i w ten sposób koło się zamyka. Dlatego też warto sięgnąć po pomoc, dzięki której uda się zmniejszyć stany napięcia nerwowego, dzięki czemu możliwy będzie powrót do normalnego życia, wolnego od stresu. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dawkę snu. Zmęczony organizm nie będzie prawidłowo funkcjonował. Stany napięcia nerwowego niestety niekorzystnie wpływają na komfort snu. Dlatego też warto sięgnąć po preparaty o działaniu uspokajającym takie jak Valused, Valerin Max czy Nervosol . Ich działanie oparte jest o właściwości ziół takich jak kozłek lekarski. Zioła działają uspokajająco oraz ułatwiają zasypianie. W stanach zwiększonego napięcia nerwowego warto też w ciągu dnia pić ziołowe uspokajające napary np. z melisy. Aktywność fizyczna polecana przez lekarzy jako skuteczny sposób walki ze stresem nie tylko poprawi kondycję, ale również poprawi humor dzięki wydzielaniu hormonu szczęścia, czyli tzw. endorfin. Warto też ze swojego życia wyeliminować czynniki zwiększające stany napięcia nerwowego, takie jak np. stresująca praca.