Jeśli zależy nam na tym, żeby nasza pościel albo prześcieradło było z nami na jak najdłużej, to bardzo ważne jest, żeby odpowiednio je prać. Jednak musimy wiedzieć, jak robić to dobrze, żeby niczego nie uszkodzić, bo szybko będziemy mogli zepsuć prześcieradło albo pościel.

Dlaczego tak ważne jest, żeby prać prześcieradła i pościele w dobrej temperaturze?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jednak wraz z tym, jak pierzemy cokolwiek, to materiał, z którego jest wykonane dane prześcieradło albo pościel, podlega zniszczeniu. Jeśli temperatura jest za wysoka, to połączenia materiału stają się coraz słabsze, przez co łatwiej może się potem potargać. Dobrym przykładem jest prześcieradło z gumką, którego materiał reaguje inaczej na wysokie temperatury niż np. gumka, która naciąga to prześcieradło. Jeśli będziemy prać prześcieradło z gumką w zbyt wysokiej temperaturze, to może się okazać, że gumka się rozciągnie, przez co będzie się nieprzyjemnie je nakładać na łóżko. Natomiast w wypadku pościeli może okazać się, że będzie ona bardziej podatna na wszelkie zniszczenia. Bardzo popularne są przetarcia w pościeli, które powstają bardzo często właśnie ze względu na nieprawidłowe pranie danego materiału. Jeśli zależy nam na dokładności to:

  • Pościel bawełniana – powinna być prana w temperaturze 40-60 stopni.
  • Pościel flanelowa – ten rodzaj pościeli jest bardzo delikatny i powinien być prany w temperaturze 40 stopni.
  • Pościel satynowa: jest ona bardzo dobra na lato, a temperatura jej prania powinna wynosić 40-60 stopni.
  • Pościel lniana – jest ona idealna dla osób, które cenią sobie poczucie naturalności, powinno się ją prać w 60 stopniach.
  • Pościel z kory – to bardzo wyjątkowa pościel, która w zależności od gatunku może być prana w 40 albo 60 stopniach.

Prześcieradło z gumką – na co zwracać uwagę podczas prania?

Pamiętajmy, że prześcieradło z gumką posiada dwa rodzaje materiału. Najpierw mamy materiał, z którego wykonane jest prześcieradło, a następnie gumkę, która spina całość. Dlatego bardzo ważne jest, żeby upewnić się, że temperatura nie spowoduje, że gumka traci swoją sprężystość. Dlatego nie możemy czasem stosować typowych dla danej tkaniny temperatur, tylko musimy specjalnie brać pod uwagę to, że gumka znajduje się w danym prześcieradle. To samo tyczy się suszenia, ponieważ ponieważ guma nie może być poddawana na zbyt mocne działania promieni słonecznych. Musimy bardzo uważać na to, żeby przypadkiem nie zniszczyć gumki w prześcieradle, ponieważ wtedy całe prześcieradło będzie zniszczone.