Pyłek drzew, krzewów, ziaren, traw i ziół wywołuje reakcje alergiczne dotkniętych nimi osób – w kontakcie z błonami śluzowymi. Konsekwencje: swędzące i łzawiące oczy, cieknący nos, a w najgorszym przypadku nawet astma oskrzelowa .

Wykrywanie alergii na pyłki

Jeśli zauważysz wyżej wymienione objawy, najlepiej jest udać się do lekarza, aby sprawdził, czy jesteś uczulony na pyłki. Lekarz zwykle przeprowadza testy skórne, w których ekstrakty pyłku są nakładane bezpośrednio na skórę lub wstrzykiwane pod nią. Ponadto lekarz może wykonać badanie krwi w celu ustalenia, czy obecne są przeciwciała przeciwko pyłkom. Często zdarza się, że lekarz stosuje tak zwany test prowokacyjny w celu potwierdzenia diagnozy, w której przykładowo podejrzewa pyłek podejrzany do błony śluzowej nosa pacjenta. W przypadku udowodnionej alergii ważne jest, aby podjąć odpowiednie środki terapeutyczne.

Pomocne opcje leczenia

Najbezpieczniejszym sposobem na powstrzymanie kataru siennego jest unikanie alergii – aby uniknąć pyłku. Jest to jednak również wariant trudny do zrealizowania, ponieważ pyłek często lata w powietrzu przez mile. Swoista immunoterapia jest jedyną metodą, która rozwiązuje problem i uwrażliwia pacjenta. Odpowiedzialny alergen pyłkowy jest dostarczany alergikowi w stale rosnących dawkach przez doświadczonego lekarza – w celu stopniowego unieruchomienia go. Leczenie farmakologiczne stosuje się w celu uniknięcia lub złagodzenia objawów i zapalnego obrzęku błony śluzowej. Oprócz leków przeciwhistaminowych stosuje się disodowy kwas kromoglicowy, DNCG w skrócie, kortyzon, a ponadto antagonistów receptora leukotrienowego.

Inne przydatne wskazówki i informacje

  • Ponieważ stężenie pyłków w mieście jest większe wieczorem, należy je wentylować, szczególnie rano. Odwrotna sytuacja ma miejsce na obszarach wiejskich.
  • Osoby cierpiące na alergię najlepiej spędzają wakacje w regionach o niewielkim lub zerowym poziomie pyłków, na przykład na wyspach, nad morzem lub w wysokich górach.
  • Okna powinny pozostać zamknięte podczas jazdy.
  • Osobom dotkniętym chorobą zaleca się umycie włosów przed pójściem spać i zdjęcie znoszonej odzieży ulicznej przed sypialnią.
  • Często pewna alergia pokarmowa koreluje również z pyłkiem . Na przykład ci, którzy reagują na wczesne kwiaty, często nie tolerują orzechów, migdałów, jabłek, gruszek, wiśni, śliwek i brzoskwiń.
  • Odkurzacze z systemem filtrów HEPA są odpowiednie dla chorych, ponieważ zatrzymują drobny kurz i cząsteczki alergizujące.
  • Dobrze zaprojektowane systemy wentylacyjne również się sprawdzają.

Systemy wentylacyjne dla alergików na pyłki

W rzeczywistości osoba spędza większość czasu we własnych czterech ścianach. W związku z tym niezwykle ważne jest, szczególnie dla osób cierpiących na alergie, utrzymanie pomieszczeń domowych w jak najczystszym stanie – również w odniesieniu do powietrza. W tym celu istnieją systemy wentylacyjne z drobnymi filtrami przeciwpyłkowymi, które są w stanie wydobyć do 99,95 procent małych – niewidocznych dla oka – alergennych cząstek z powietrza, co przyczynia się do zauważalnego złagodzenia objawów. Aby trwale zagwarantować funkcjonalność takiego systemu wentylacyjnego, właściciel powinien wymieniać filtr co trzy do sześciu miesięcy i zawsze natychmiast po intensywnym locie pyłkiem. Zasadniczo stosowanie systemów wentylacyjnych w każdym pokoju jest możliwe i wskazane, szczególnie w salonie i sypialni, ponieważ są to miejsca, w których ludzie spędzają najwięcej czasu i czasu. Użytkownik powinien wybrać odpowiedni model w zależności od wielkości pomieszczenia i pożądanej funkcji – warto uzyskać fachową poradę!