Wiertło koronowe wykorzystywane jest do wykonywania otworów o dużych średnicach. Można dzięki niemu wiercić w różnego rodzaju materiałach, nawet tych o znacznej twardości. narzędzia te bywają stalowe, widiowe i diamentowe. Z uwagi na budowę podzielić je można na wiertła koronowe ciężkie i lekkie. Ciekawą propozycją są też wiertła rurowe.

Czym są wiertła koronowe?

Wiertła koronowe to szczególny rodzaj wierteł. Różnią się od klasycznych wierteł budową. Przede wszystkim nie posiadają one charakterystycznego świdra jak inne wiertła. Ich obszar roboczy tworzy natomiast specjalna końcówka, która ma kształt rury i pokryta jest ostrzem. To ona pozwala na wykonywanie sporych rozmiarów otworów.

Wiertło koronowe zakończone w kształcie rury wykorzystujemy do wiercenie otworów głębokich. Takie wiertło wykorzystać można także do wiercenia na wylot. Z kolei wiertła koronowe  z końcówką w kształcie garnka zastosować można w przypadku nieco płytszych otworów. W przypadku wiertarek na ogół wykorzystujemy są wiertła z uchwytem sześciokątnym, walcowym lub cylindrycznym. Do młotowiertarek używamy z kolei uchwyty typu SDS-Max czy SDS-Plus.

Wiertła koronowe wykonywane są ze stali. Dużą popularnością cieszą się też wiertła widiowe i diamentowe. Służą one do wiercenia w wielu materiałach. Wykorzystujemy w przypadku cegły, betonu, metalu, gresu, ceramiki, kamieni itd.

Rodzaje wierteł koronowych

W praktyce wiertła koronowe dzielimy z uwagi na budowę, rodzaj uchwytu, materiał, z którego są wykonane czy rodzaj materiału, z którym pracują. Ze względu na to dzieli się na lekkie i ciężkie, rurowe i te posiadające końcówkę w kształcie garnka. Wiertła rurowe wykorzystujemy do wiercenia otworów głębokich, niekiedy nawet przelotowych. Wiertła z końcówką w kształcie garnka służą do tworzenia płytszych otworów.  Koronowe ciężkie stosujemy do wiercenia dużych otworów. Ich średnia sięga do 150 mm. Można je wykorzystywać nawet w przypadku bardzo twardych materiałów. Wiertła lekkie z kolei sprawdzają się przy wierceniu mniejszych otworów. Wykorzystujemy do wiercenia w betonie,  cegle, kamieniu czy płycie gipsowo-kartonowej.

Wiertła do betonu, gresu, glazury i szkła

Wiertła koronowe diamentowe sprawdzają się nawet jako wiertła do betonu, gresu, glazury i szkła. Podczas wiercenia w bardzo twardym gresie trzeba zastosować specjalne otwornice diamentowe. Diament to bowiem materiał o bardzo dużej odporności na ścieranie. Wykonane z niego narzędzia nie ulegają niszczeniu. W gresie wierci się na sucho lub na mokro. Ta druga metoda daje przy tym większą dokładność obróbki. Wiertła koronowe przeznaczone do materiałów mineralnych zakończone końcówką widiową z węglika spiekanego lub  nasypem diamentowym. Do wiercenia w szkle wykorzystujemy wiertła diamentowe, tak jak ma to miejsce w przypadku ceramiki. Do wiercenia dużych otworów stosować można ponadto tarcze diamentowe. Narzędzie to dedykujemy do twardych materiałów.

Wiertła diamentowe pozwolą na drążenie w rozmaitych produktach

Do najprostszych oraz najtrudniejszych spośród nich można zakwalifikować beton, chociażby tenże mocno zbrojony. Gdzie także można zastosować takie wiertła? Do drążenia w minerale, w kamieniu naturalnym oraz piaskowcu naturalnym, w cegle, w budynku z pustaków i w asfalcie. Dodatkowo można wybrać właściwą długość wiertła i jego wielkość. Dodatkowo można zaczerpnąć z przedłużek, jakie przedłużą rozciągłość wiertła. Podstawową korzyścią urządzeń diamentowych jest to, iż nie należy stosować udaru oraz niepotrzebnie rozkuwać wierconego materiału. Dzięki temu powstałe dziury są proporcjonalne oraz można je doskonale dostosować np. pod montaż rur.

Typy koronek narzędziowych

Generalnie wiertła koronkowe dedykowane są do skrawania na sucho oraz na mokro. Dzięki nim można robić dokładne wyloty przeważnie bez wykorzystania udaru. Do pierwszej klasy zakwalifikować można przede wszystkim otwornice. Robi się nimi odwierty o mniejszych wielkościach w stosunkowo lżejszych produktach, typu: sklejki gipsowo-kartonowe, pustak piankowy, lecz nie tylko. W ogromnym stopniu zależy to od wykorzystanej techniki w produkcji konkretnej koronki. Wyloty pod puszki, światło bądź baterie do wody są robione z ręki również przy pomocy prostych wiertarek. Tymczasem przewierty o dużych rozmiarach oraz twardym produkcie, np. kamień, beton, żelbet potrzebują już silnika ze stojakiem oraz schładzania cieczą.

Wiertła diamentowe koronowe do betonu

Wiertła koronowe do betonu idealnie nadają się do robienia luków pod puszki elektryczne oraz w zasadzie do wszystkich pozostałych prac, jakie potrzebują zrobienia otworu o danej wielkości w ścianie, murze bądź przestrzeniach poziomych z betonu, betonu komórkowego, cegły, sklejki cementowej bądź ceramiki. Zazwyczaj wiertła koronowe do betonu zrobione są ze stali stopowej Cr 40 bądź odpowiedniego produktu, zęby tymczasem robione są ze znacznie mocniejszego węglika.

Wiertło diamentowe do gresu oraz do szkła

Na rynku możemy napotkać wiertła diamentowe o charakterystycznym wyglądzie bądź wiertła koronowe z końcówką roboczą w formacie rury. Obróbka w wiertłach koronowych odbywa się jedynie na stronach końcówek tychże wierteł. Do wierteł diamentowych wykorzystuje się przeważnie kryształy diamentu sztucznego, dzięki czemu stępienie tychże urządzeń jest właściwie niewykonalne. Wiertła diamentowe doskonale sprawdzają się do obróbki w gresie i w szkle. W wypadku drążenia w gresie dobrym wyjściem są wiertła oraz koronki diamentowe służące do przebijania na sucho i na mokro. Charakterystyczne wiertło diamentowe do gresu i wiertło koronowe, jakich stosuje się na sucho, wywołują, iż przepust powstający ową techniką nie jest gładki.