Mogłoby się wydawać, że pampersy zdominowały pieluchy tetrowe, ale nic bardziej mylnego. Na drugie rozwiązanie decydują się przede wszystkim osoby, które pragną ochronić świat przed zalewającymi go tonami śmieci. Pieluchy można używać bez przerwy, wystarczy wiedzieć, jak je wiązać.
W jaki sposób zakłada się pieluchy tetrowe?
Pieluchy tetrowe można z powodzeniem używać zamiast jednorazowych. To rozwiązanie wybierane przez mamy dbające o środowisko to świetny produkt dla alergików, którzy ze względu na chemiczny skład nie mogą nosić pampersów (przypomnijmy, że zawierają wiele toksycznych związków). Jednak aby pieluchy tetrowe spełniały swoją funkcję, trzeba zadbać o ich odpowiednie wiązanie.
Dla noworodka najlepiej sięgnąć po pieluchy kwadratowe albo prostokątne. Przede wszystkim łatwo się je zakłada, a mianowicie trzeba w pierwszej kolejności złożyć pieluchę wzdłuż na trzy warstwy. Później zagiąć dolną część w stronę środkowej części. Bardzo istotne, aby właściwie oszacować odległość (około 1/3 od dolnej krawędzi). Po wykonaniu takich działać pielucha, która została złożona, składa się z 6 warstw, a druga to 3 warstwy. W tym miejscu warto podkreślić, że pielucha dla chłopca musi zostać złożona inaczej niż dla dziewczynki. Dla chłopców grubszą 6-warstwową część umieszcza się w przedniej części. Z kolei u dziewczynki wszystko zależy od pozycji, w której się znajduje. Jeśli częściej leży na brzuszku – więcej warstw jest z przodu, a jeśli na plecach to z tyłu. Pieluchę spina się agrafką. W trakcie jej zapinania trzeba być bardzo ostrożnym i zabezpieczyć palcami delikatną skórę dziecka przed ostrą końcówką.
Pieluchy tetrowe – jak prać i zmiękczać?
Pielucha tetrowa to doskonała alternatywa dla plastikowych pampersów, które są nie tylko sztuczne i niewygodne, ale i nieekologiczne. Wybierając pieluchy, trzeba mieć świadomość, że przeciekają. Ta cecha jest uwarunkowana zastosowaniem naturalnych materiałów oraz dostępem powietrza. Pieluchy są lekkie oraz wygodne, ale trzeba je zmieniać w regularnych odstępach czasu.
Kiedy pieluchy tetrowe są zabrudzone przez dziecko, trzeba od razu włożyć je do wody. Przed namoczeniem usuwa się kał. Należy je prać codziennie, gdyż pozostawione pieluchy stają się siedliskiem bakterii. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pralki – wystarczy ustawić odpowiedni program z 90-stopniową temperaturą oraz dodać środek piorący przeznaczony dla dzieci. Cykl prania powinien zostać zakończony dodatkowym płukaniem w czystej wodzie.
Pranie ręczne to alternatywa dla pralki, które cieszy się sporą popularnością wśród mam. W tym celu wystarczy nalać do miski albo wiadra odpowiednią ilość wody, dodać proszek albo mydło dla dzieci i prać intensywnie pocierając materiałem. W dalszej kolejności wykonuje się płukanie. Pieluchy są czyste, kiedy z wody nie płyną zastosowane środki czy piana, a na materiale nie widać już żadnych zabrudzeń. Po wysuszeniu pieluchy tetrowe muszą zostać wyprasowane.
Pod wpływem regularnego użytkowania pieluchy tetrowe zaczynają sztywnieć, co przekłada się na gorszą chłonność. Najgorszym rozwiązaniem jest skorzystanie z płynu do płukania, który znacząco pogarsza właściwości absorpcyjne materiału. Aby poradzić sobie z tym problemem, stosuje się zmiękczacz do wody. Dobre rezultaty przynosi także prasowanie w wysokiej temperaturze.
Pieluszki są dostępne w dwóch rozmiarach, a mianowicie 70 × 80 cm oraz 80 × 80 cm. Można zdecydować się także na modele o różnej grubości. Właściwy wybór przekłada się na komfort odczuwany przez dziecko.