Ciężko pracują dla Ciebie każdego dnia, wykonując ważną usługę w domu. Zawsze, gdy ich potrzebujesz, są do Twojej dyspozycji. Możesz pomyśleć, że prosta, ale praktyczna klamka ma bogatą historię sięgającą setek, a może nawet tysięcy lat, ale tak nie jest. W rzeczywistości sławni ludzie, tacy jak George Washington, Thomas Jefferson i Abraham Lincoln, nigdy nie mieli przyjemności przekręcania klamki, aby wejść do pokoju lub budynku.

Oto kilka interesujących rzeczy na temat gałek drzwiowych i kilka pomocnych pomysłów na ich wymianę, od dostawcy sprzętu szafki za mniej. Gałka drzwi została wynaleziona dopiero w drugiej połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. W 1878 r. Afroamerykanin o nazwisku Osbourn Dorsey złożył wniosek o patent na swój wynalazek, znany jako „urządzenie przytrzymujące drzwi”. Wcześniej większość drzwi używała prostych zatrzasków, które obsługiwano, chwytając klamkę i naciskając kciukiem dźwignię, i nie obracano żadnych gałek. Oryginalny zespół gałki drzwi zawierał okrągłą gałkę, która obracała dźwignie. Dźwignie były przymocowane do długiego pręta, który rozciągał się do metalowego uchwytu po drugiej stronie drzwi. Krótko mówiąc, drzwi były zamknięte długim metalowym prętem. Wszystko zostało zaprojektowane tak, aby wykonywać swoją pracę na zewnątrz lub na zewnątrz drzwi. Nie ma zbyt wielu informacji na temat życia pana Dorseya. Wiadomo jednak, że był wolnym człowiekiem przez większość lub całe życie. Pan Dorsey jest również uważany za wynalazcę ogranicznika drzwi i chociaż był to stosunkowo prosty kawałek drewna w kształcie klina, był bardzo skuteczny. Wcześniej ludzie po prostu używali wszystkiego, co było ciężkie i dostępne, takie jak duże kamienie lub cegły.

Od tego czasu gałki drzwi ewoluowały, aby mieć gałki, zatrzaski i prostokątne lub kwadratowe metalowe płyty zwane płytkami rozety. Stały się one powszechne w domach, a wiele z nich zawierało stare szkieletowe klucze do blokowania i odblokowywania. Em Rodzaje nowoczesnych gałek do drzwi Dzisiejsze gałki do drzwi są tak piękne, jak praktyczne, a niektóre są bardzo skomplikowane i ozdobne.

Kupując klamki lub gałki, masz wiele możliwości wyboru kolorów i wykończeń. Niektóre nadają Twojemu domowi najbardziej charakterystyczny wygląd i mogą być używane do wykończenia kuchni, łazienki lub innego rodzaju przebudowy.