Temperatury rosną i znów brzęczą: komary. To, co kiedyś było irytujące, może teraz stać się niebezpieczne, ponieważ nowe gatunki komarów w tym kraju przynoszą ze sobą nieznane wcześniej choroby. Z powodu zmian klimatu z łagodnymi zimami i gorącymi, wilgotnymi latami, a także zwiększonej liczby dalekich podróży i handlu międzynarodowego, zagraniczne gatunki komarów przybywają do kraju i rozprzestrzeniają się tutaj. Jeśli przyjrzysz się bliżej dzisiejszym szkodnikom, zobaczysz, że są one często większe niż przedtem, a użądlenia są bardziej bolesne. I z każdym ściegiem choroby mogą być przenoszone.

Azjatycki komar i krzew – jakie choroby wywołują?

Do Europy przeniosły się głównie dwa egzotyczne gatunki komarów – azjatycki komar krzewiasty i azjatycki komar tygrysi. Może przenosić gorączkę Zachodniego Nilu, co w najgorszym przypadku może prowadzić do zapalenia opon mózgowych. Bardziej agresywny czarno-biały komar tygrysa w paski został już znaleziony w poblizu Polski. Przenosi niebezpiecznego wirusa Zika, a także dengę i gorączkę Chikungunya. Obie choroby wiążą się z wysoką gorączką i bólem stawów, w rzadkich przypadkach u osób ze słabym układem odpornościowym mogą być również śmiertelne. Ponadto egzotyczna trucizna nowych gatunków komarów jest niezwykła dla naszej skóry, dlatego ukąszenia są bardziej bolesne. Ale nie tylko egzotyczne Nawet komary domowe mogą w przyszłości przenosić choroby, których wcześniej nie widziano, ponieważ nowe typy wirusów mogą się rozwijać w wyższych temperaturach. Na przykład wirus Sindbis lub Tahyna jest przenoszony z naszego wspólnego komara domowego. Jednak łagodne objawy infekcji są często mylone z letnią grypą i dlatego nie zawsze są jednoznacznie zidentyfikowane.

Co możesz z tym zrobić?

Nie każdy komar niesie wirusa. Najpierw komar musi ugryźć zarażoną osobę, a następnie żyć wystarczająco długo, aby patogen mógł się namnażać, a następnie przekazać. Więc nie musisz od razu wpadać w panikę. W najlepszym przypadku każda próba jest unikana. Istnieje wiele wskazówek dotyczących ochrony przed komarami. Moskitiery w oknach, długie jasne ubrania, środki odstraszające owady, świece zapachowe, wzmacniacze komarów lub niektóre rośliny powinny powstrzymywać szkodniki. Idealnie zapobiegniesz ich rozprzestrzenianiu się z wyprzedzeniem. Na przykład lubią składać jaja w stojącej wodzie, takiej jak małe kałuże lub beczki deszczowe. Istnieją natomiast tabletki z biologicznym insektycydem Bti do użytku domowego. Można również zapobiec rozprzestrzenianiu się, regularnie zmieniając wodę w pojemniku lub opróżniając go w razie potrzeby.