Mnóstwo zabytków, ciekawa historia, wiele atrakcji turystycznych, a przede wszystkim wyjątkowa atmosfera — te czynniki sprawiają, że kto raz odwiedzi Gruzję, z pewnością będzie chciał do niej wrócić. Kto jeszcze nie był w tym pięknym kraju, powinien przygotować się do takiej podróży i obeznać się w kwestii miejsc, które warto zobaczyć oraz wgłębić się nieco w temat, jakim są wina gruzińskie.

Nietypowa stolica, którą wyróżnia zapach siarki

By zrozumieć Gruzję oraz poznać jej interesujące losy, koniecznie trzeba udać się do stolicy — Tbilisi. Metropolia znajduje się w środkowej części tego pięknego kraju, nad rzeką Kurą, która jest jej gospodarczym, kulturalnym i politycznym centrum. Spacer uliczkami Tbilisi to najlepszy sposób na odkrycie historii, która sięga początków naszej ery. Co więcej, miasto to jest bogate również w nowoczesne konstrukcje i osiedla. Bez wątpienia warto udać się na najbardziej reprezentacyjną ulicę stolicy, jaką jest Rustaweli. To właśnie na niej działają eleganckie sklepy, restauracje, jak i również takie obiekty, jak Opera, Galeria Narodowa, Muzeum Narodowe, czy też gmach gruzińskiego parlamentu. Południowa część traktu dostaje się do okazałego Placu Wolności, gdzie na uwagę zasługuje przede wszystkim pomnik świętego Jerzego. Co więcej, w dzielnicy Betlemi dominują niskie kamieniczki z ciekawie zdobionymi balkonami, a w Abanotubani łaźnie siarkowe. Ponoć to właśnie z ich powodu Tbilisi stało się stolicą Gruzji.

Wina gruzińskie — smak, który zachwyci każdego

Znajdująca się we wschodniej części kraju Kachetia, jest obowiązkowym punktem wizyty Gruzji dla osób zainteresowanych szeroko rozumianą kulturą. Kachetia określana jest jako stolica gruzińskiego winiarstwa. Więcej niż dwie trzecie produkcji tego trunku ma miejsce właśnie w tym rejonie. Słynie on bowiem z hodowli winogron, które później zamieniane są na narodowy trunek, jakim są wina gruzińskie. Warto zwiedzić zarówno te mniejsze i kameralne winniczki, jak i te większe winnice. A podczas takiej wyprawy zapoznać się z wielością i różnorodnością smaków tego narodowego trunku.

Mozaikowe miasto pełne wrażeń

Leżące w południowo-zachodniej Gruzji, nad Morzem Czarnym, Batumi to miasto, które potrafi wzbudzić skrajne uczucia. Stolica autonomicznej republiki Adżorii jest z jednej strony uznawana za największy kurort Gruzji, z drugiej natomiast stanowi ona istotny port i ośrodek gospodarczy kraju. To właśnie w Batumi można spotkać urokliwe uliczki oraz miejsca utworzone pod gusta turystów, a także dzielnice biznesowe i przemysłowe.