Ryby wydają się mieć wszystko, co można zadowolić. Są bogate w wysokiej jakości białka, witaminy (A, B, D, E), minerały (fosfor …) i pierwiastki śladowe (jod, selen, miedź …). Są również umiarkowanie energetyczne (70 do 200 kalorii / 100 g) i wykazują rozsądną zawartość lipidów (od 2 do 13%).

Ponadto, chociaż tłuszcze nasyconych mięs nie są zalecane ze względu na zdrowie, mają one znaczenie odżywcze: ryby są naszym jedynym źródłem długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA i DHA), które zapobiegają chorobom sercowo-naczyniowym i są niezbędne do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania siatkówki, układu nerwowego i mózgu.

Ale ma to pewną wadę: dzikie lub hodowlane ryby ewoluują w środowiskach, które mogą być zanieczyszczone. W rezultacie również one mogą zostać zanieczyszczone zanieczyszczeniami, w tym dioksynami , PCB (polichlorowanymi bifenylami) lub metalami ciężkimi (metylortęć …), które mają szkodliwy wpływ na zdrowie (zaburzenia neurologiczne, nowotwory, zaburzenia endokrynologiczne …). Przede wszystkim najbardziej tłuste odmiany (makrela, węgorz, łosoś …), ponieważ toksyny gromadzą się w tkance tłuszczowej.

Trzeba wprawdzie nie panikować, ponieważ organizm ma środki do zneutralizowania części toksyn, w szczególności dzięki małym białkom, chemokinom obecnym w naszym ciele, ale których specjaliści wciąż ignorują zakres zdolności. Zalecane jest jednak, aby zachować ostrożność, sprzyjając niektórym gatunkom i gatunkom oraz dostosowując częstotliwość ich konsumpcji do zwyczajów.

Wymieniłeś mięso na ryby

Ze względów zdrowotnych lub etycznych wiele osób odwraca się od produktów mięsnych na rzecz ryb. I konsumuj to prawie codziennie.

Co ryzykujesz?

Według badania CALIPSO przeprowadzonego w latach 2003–2006 przez ANSES (Narodową Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa Zdrowia w Pracy), Ministerstwo Rolnictwa i INRA (Instytut Narodowy badania agronomiczne) w czterech francuskich regionach przybrzeżnych najwyżsi konsumenci produktów z owoców morza pochłaniają dawki zanieczyszczeń powyżej progu alarmowego .

Ponadto nie jest to okazjonalne narażenie na wysoce zanieczyszczoną żywność, ale stanowi regularne narażenie na umiarkowane dawki, jak ma to miejsce w przypadku jedzenia ryb prawie codziennie. W rzeczywistości organizm tylko częściowo eliminuje toksyny, które nagle gromadzą się w wątrobie, mózgu, krwi …

Aby zaspokoić swoje długookresowe zapotrzebowanie na kwasy omega-3, ograniczając jednocześnie narażenie na zanieczyszczenia, co tydzień jemy jedną porcję łososia, sardynek , makreli, śledzia lub dwie porcje barweny, sardeli, labraksa, pstrąga i turbota . szczupak …

Dodatkowe części są wybierane spośród najsmuklejszych ryb: morszczuka lub mintaja, dorsza, witlinka, skate, morszczuka, żabnicy, gładzicy …

Kupujesz mrożone ryby

Pakowane, jak tylko zostaną złowione, mrożone ryby są tańsze. W filetach, stekach lub „kwadratach” są łatwe do przygotowania i atrakcyjne dla dzieci.

Co ryzykujesz?

Wiele odmian po niskich kosztach (tropikalna podeszwa, łosoś pacyficzny …) pochodzi z intensywnych gospodarstw w Tajlandii, Chinach …

Oprócz zawartych w nich zanieczyszczeń ryby te mogły być narażone na promieniowanie radioaktywne (Fukushima), którego zasięg i konsekwencje są nieznane. Ponadto ich warunki hodowlane są mniej regulowane niż w Europie.

Łosoś

Jest to sztandarowa ryba restauracji, stołówek, sushi … Jeśli chcesz, możesz je jeść kilka razy w tygodniu, nie zauważając.

Co ryzykujesz?

Ta ryba jest jedną z najbardziej podatnych na zanieczyszczenia. Nie tylko tłuszcze i lipidy koncentrują zanieczyszczenia, ale także drapieżnik, który spożywając mniejsze ryby, pochłania toksyny, które mogą one zawierać.

Konserwy rybne

Wygodne i niedrogie sardynki w puszkach, tuńczyk … w oleju, naturalny, cytrynowy … pomagają, gdy lodówka jest pusta lub gdy zabraknie czasu.

Co ryzykujesz?

Problemem może być nie tylko treść, ale także pojemnik. Wewnętrzna powłoka konserw może zawierać – zakaz we Francji został zatwierdzony – bisfenol A , cząsteczkę uważaną za zaburzającą funkcjonowanie układu hormonalnego.